Haber

Polonya, Putin’in açıklamaları üzerine Rusya büyükelçisini çağırdı

Polonya, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Polonya ile ilgili açıklamalarının ardından Rusya’nın Varşova Büyükelçisi Sergey Andreyev’i Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Pawel Jablonski, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dün yaptığı, “Bugün Polonya’nın batısındaki topraklar Stalin’in Polonyalılara armağanıdır. Varşova’daki dostlarımız bunu unuttular. Onlara hatırlatacağız” açıklamalarına Rusya Federasyonu’nun Varşova Büyükelçisi Sergey Andreyev’i davet ettiklerini ve Polonya’nın Ukrayna’nın batısındaki tarihi topraklarını geri almak istediğini açıkladı. Jablonski, çok kısa süren görüşmede Rusya Büyükelçisi’nin çok gergin olduğunu, tavrının düşmanca olduğunu ve diplomatik protokol kurallarına uygun bir davranış sergilemediğini belirtti. Jablonski, Rusya Büyükelçisi’nin, günümüz savaş suçlusu Vladimir Putin’in, bir başka savaş suçlusu olan Stalin’i aklamaya çalışan bu tür konuşmasında, tarihsel analizini gerilimi tırmandırma girişimi olarak gördüğünü Rusya Büyükelçisi’ne bildirdiğini belirterek, “Rusya’yı bir kez daha Ukrayna’daki savaşı ve işgali durdurmaya, suç işlemeyi bırakmaya ve suçluları adalet önüne çıkarmaya çağırıyoruz. Bu, biz ve müttefiklerimizin peşine düşeceğimiz bir konudur.”

Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Jablonski, Putin’in sözlerinin tarihin ve bugünün gerçeklerini çarpıtma girişimi olduğunu ve bu tür girişimlerle sık sık karşılaşabileceklerini söyledi. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu